انواع سند

معرفی انواع سند ویلاها

سندها به چند دسته تقسیم می شوند

سند ملک دارای انواع اصطلاحات و مشخصه های قانونی و رسمی است. آشنایی با این اصطلاحات سبب می شود معاملات ملکی خود را به راحتی و بدون مشکل انجام بدهید. آیا هنگامی که به خرید و اجاره ویلا می پردازید با اصطلاحات قانونی آشنایی ندارید و دچار دلهره می شوید؟ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع سند بپردازیم و در راستای انجام معاملات قانونی اصطلاحات را به درستی به کار ببریم:

با مطالعه نکات خرید ویلا در گیلان میتوانید با موارد مهم بیشتری نیز آشنا شوید.

رسمی

با توجه به تعریف ماده 1248 قانون مدنی سند عبارت از نوشته ای است که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد. در واقع سند به معنای نوشته ای است که وام یا طلب شخص را تعیین می کند و دال بر اثبات مطالبی می باشد.

همچنین در ماده 1287 قانون مدنی آمده است که سند رسمی سندی است که در ادارات قانونی مانند ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا نزد سایر مامورین تنظیم شده باشد و به ثبت رسیده باشد.

در ماده 1289 قانون مدنی هم در خصوص سند عادی چنین آمده است که غیر از اسنادی که در ماده 1287 ذکر شد انواع دیگر سند عادی هستند.

انواع سند

مشاع

سند مشاع یکی از انواع اسناد رسمی است. مشاع در واقع به معنای شریک بودن است و چنانچه ملکی از قبیل ویلا، ساختمان مسکونی، آپارتمان و امثالهم دارای چند مالک باشد به آن سند مشاع گفته می شود. مشاع از کلمه اشاعه گرفته شده است و برای شراکت به کار برده می شود.

اگر ویلایی دارای سند مشاع باشد یعنی چند مالک دارد و چنانچه بخواهید ملک را خریداری کنید می توانید به دو صورت عمل کنید و سهم چند مالک را بخرید و یا کل مالکین سهم خود را می فروشند. در اسناد مشاع همه ی مالکان در آن شریک هستند. لذا خرید و فروش این املاک با موارد پیجیده ای همراه است. پیشنهاد پاموج در خصوص خرید این املاک این است که تا حد ممکن تحقیقات را به خوبی انجام دهید.

شش دانگ

سند ملکی شش دانگ به سندی گفته می شود که به صورت کامل صرفا به یک شخص خاص تعلق داشته باشد. این نوع سند رسمی است و از جمله معتبرترین اسناد ملکی به شمار می آید. در واقع کلمه شش دانگ به معنای شش جهت است و یعنی شش جهت شمال و جنوب و شرق و غرب و بالا و پایین تمام و کمال به نام یک شخص است. در واقع در این امر کلمات بالا و پایین به معنای فضای بالای پشت بام و زیر زمین است.

در خصوص مسائل حقوقی ملکی مشکلاتی که با سند شش دانگ وجود دارد بسیار کم است.

انواع سند

سند ملکی مفروز

کلمه مفروز در اسنادی استفاده می شود که به صورت مشاع باشند. مفروز به معنای افراز می باشد و شخصی که قصد جدا کردن سهم خود از زمین های مشاع را داشته باشد از تفکیک اراضی استفاده می کند.

به عنوان مثال فرض نمایید ملکی ویلایی به صورت مشاع 9 نفری وجود دارد. حال اگر یکی از مالکین بخواهد سهم خود را از مشاع جدا کرده و به صورت منفرد ساخت و ساز نماید ابتدا باید سهم خود را به صورت رسمی و قانونی جدا کند. این امر به صورت افراز اراضی توسط کارشناس و طی مراحل قانونی انجام می شود.

سند ملکی تک برگ

اسناد تک برگی از سوی مراجع رسمی مورد تایید است و بر خلاف اسناد قدیمی که با دست تهیه می شود، این سند با ابزار های کامپیوتری تهیه می شود و با رعایت استاندارد های امنیتی به دست مالک می رسد. هر سند تک برگی برای یک مالک است و چنانچه ملکی دارای سند تک برگی باشد، در صورت فروش ملک برای صاحب خانه جدید یک سند تک برگی جدید صادر می شود. در این اسناد کروکی ساختمان کشیده شده است و اطلاعات دقیق تری از ملک در آن وجود دارد. مزیت این سند در این است که به آسانی قابل نگهداری است. بسیار خوانا تر و به لحاظ اطلاعات ملکی دقیق تر است.

سند ملکی وقفی

سند ملک وقفی سندی است که مالک یا صاحب آن ملک را وقف کرده اند و اداره اوقاف این ملک را به صورت 99 ساله به دیگران منتقل می کند و از آن اجاره دریافت می کند. طبق قانون خرید و فروش اموال وقفی بدون هماهنگی و اجازه از اداره اوقاف تخلف محسوب شده و ممنوع می باشد.

سند ملکی المثنی

اگر به دلایل خاصی سند ملکی مفقود شود یا در حوادثی نظیر آتش سوزی و سیل از بین برود صاحب ملک می تواند با داشتن مدارک و اطلاعات مورد نیاز در خواست سند المثنی بدهد.

سند ملکی عرصه و اعیان

سند عرصه و اعیان در واقع اغلب مربوط به آپارتمان های بزرگ است که در شهر هایی چون تهران و اصفهان وجود دارد. آپارتمان ها در زمینی به مساحت مشخص ساخته می شوند و در نهایت دارای سند عرصه و اعیان است. میزان سهم هر مالک با توجه به عرصه و متراژ اعیان مشخص می شود. با مراجعه به شهرداری می توانید سهم خود را مشخص نمایید.

سند ورثه‌ای

سند ورثه ای جزء سند هایی است که بعد از فوت مالک، ملک میان ورثه تقسیم می شود. وارثان می توانند با توجه به سهم خود از ادارات مربوطه مانند شهرداری درخواست صدور سند مالکیت بدهند.

سند ملکی تفکیکی

این سند بر ملکی دلالت دارد که سند آن به صورت تفکیک شده باشد و قسمت های تقسیم شده هم دارای سند های جدا هستند. سند ها مانند املاک مشاع مربوط به اشخاص مشارکت کننده است. برای خرید چنین ملم هایی نیاز به تحقیق و بررسی بسیاری است.

سند وکالتی

سند وکالتی مربوط به آن دسته از ملک هایی است که سند آن به نام شخص دیگری به عنوان وکیل اصلی تنظیم شده است. عموم دلایلی که یک وکیل وکالت را بر عهده می گیرد مسائلی چون بیماری، فوت است. وکالت شخص به صوت محضری به ثبت می رسد تا برای دیگران ادارای اعتبار کافی باشد.

با توجه به مواردی که در قسمت فوق بیان شد می توایند سوالات خود پیرامون انواع سند را از پاموج بپرسید. برای خرید ویلا در گیلان می توانید در مورد سند ویلا تحقیق کنید. همچنین می توانید سوالات خود پیرامون خرید ویلاها را از پاموج جویا شوید.

2 دیدگاه در “معرفی انواع سند ویلاها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *